Logo
LSDSP

Dienas jautājums

Atbalstītāji

Marts dārzā RSS

Senos laikos martu uzskatīja par gada pirmo mēnesi, jo zemkopju tautām, līdz ar pavasari, sākās jaunais saimnieciskais gads. Dārznieki vairs daudz nedomā- viss jau izlemts un darba pilnas rokas.

Kastītēs vai podos sadīgušas selerijas, puravi, varbūt arī jau pipari. Nu ir laiks sēt tomātus – nolūkot piemērotu augļu dienu un iesēt iepriekš pelnūdenī vai kā citādi nokodinātas sēkliņas, apdomājot, lai stādus uz maija vidu varētu jau stādīt siltumnīcā. Lauka tomātu sēju vēl var nedaudz atlikt, jo galvenais ir stādiem ļaut attīstīties pietiekami ilgā un spēcīgā gaismā. Ziedu dienās var sēt dažnedažādas vasaras puķes, kurām jāpaspēj līdz maija sākumam vai vidum izaudzēt skaistus stādus.

Augļu dārzā – lejupejošā mēnesī – martā ir lielais zaru zāģēšanas laiks. Taču zāģēšana jāveic ar apdomu. Ja par daudz izzāģēs, katrā zāģējuma vietā izaugs pa 2 līdz pat 10 jauni dzinumi, kas vasarā noteikti būs jāizlauž. Ja grib kokam samazināt augumu, speciālisti iesaka zāģēt vasaras pirmajā pusē, kad koks jau sazaļojis. Žēl jau gan būs, bet, loģiski domājot, augs vairs nespēs veidot tos ūdenszariņus, kas tik bagātīgi censtos izskriet pavasarī.

Un vēl – martā ir gan Ģertrūdes diena, gan Māras diena. Ģertrūdes dienai, kad neko nedrīkstot stādīt un žagarus mājās nest, man nav īstas ticības, jo nav skaidrs, vai Ģertrūdi senie ļaudis pieminēja pēc jaunā, mūsdienu, stila vai pēc vecā stila. Māras dienā gan skatos – ja nakts pirms tās ir auksta, aukstums turēsies vēl 40 dienas un naktis. Un vēl par martu – ja martā silts laiks, tad Jurģos būs auksts. Bet, kad martā kaķis lien aizkrāsnē, tad aprīlī sildīsies saulītē.

Darbīgu, gaišu pavasari!

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālu "Dārzā"

Izsaki savu viedokli
«Atpakaļ