Logo
LSDSP

Dienas jautājums

Atbalstītāji

Kā panākt, lai no Latvijas nemūk cilvēki? RSS


Autors: Atis Lejiņš

Latvija nebija vienīgā valsts, ko piemeklēja briesmīgais IKP kritums, Lielā ekonomiskā lejupslīde aptver teju vai visu pasauli, taču Latviju tā skāra vissmagāk. Piemēram, Polijā pērn bija vērojams 1-2% IKP pieaugums, savukārt Latvijai kritums ir tuvu 20%. Zīmīgi, ka Lielās depresijas (1929. -1933. ) laikā ASV IKP kritums bija 26%.
 
Ir bīstami meklēt "ārējo ienaidnieku", paši vainīgi vien esam. Neviens nelika mūsu valstij tērēt naudu "treknajos gados" un nesākt drosmīgu valsts pārvaldes modernizācijas projektu. Citas valstis, arī tepat kaimiņos, to spēja. Mēs bijām kā sienāzis, kas visu vasaru dancoja un spēlēja vijoli, smejoties par skudru, kas čakli strādāja un krāja pārtiku ziemai. Kad pienāca ziema, sienāzītim vien atlika kā lūgties skudriņai palīdzību.
 
Palīdzību arī saņēmām, bet ar zināmiem noteikumiem. Naudu arī nāksies atmaksāt. Bet kā būs tālāk? Latvijas, protams, nav ASV, taču mums būtu noderīgi ieskatīties prezidenta Baraka Obamas valsts atveseļošanas rīcības plānā, kas perspektīvē radīs daudz jaunu darba vietu.
 
Kaut ASV pērn sākās ekonomiska augšupeja, Baraks Obama nolēmis, ka "drukāt naudu" valsts vairs nevar atļauties. Viņš ir gatavs trijos gados samazināt budžeta deficītu uz pusi, proti, līdz nepilniem 4%. Tas ir tikai nedaudz vairāk, nekā to prasa Māstrihta kritēriji ES dalībvalstīm. Kā tas tiks īstenots?
 
Galvenie virzieni ir šādi:
1.Atcelt Džordža Buša laikā īstenotās nodokļu atlaides visbagātākajiem amerikāņiem, proti, atgriezties pie progresīvā ienākumu nodokļa politikas.
2.Iesaldēt dažus valsts iekšzemes tēriņus uz trijiem gadiem, savukārt izglītībai un pētniecībai palielināt finansējumu.
3.Paaugstināt nodokļus lielajām bankām, naftas un gāzes kompānijām.
4.Samazināt nodokļus vidusšķirai un mazajiem uzņēmējiem.
5.Kāpināt eksportu.
 
Tai pašā laikā tiek izdarīts spiediens pret alkatīgākajiem baņķieriem, kas, saņēmuši valsts naudu savu banku glābšanai, piešķīruši sev par to milzīgas prēmijas un paslēpuši naudu ofšoros, lai paglābtu to no nodokļiem. Vašingtona pieprasa no tādām valstīm kā Šveice, kas slēpj šo naudu savās bankas, šos kontus uzrādīt ASV Valsts ienākumu dienestam. Sekas ir manāmas jau tagad - lielais vairums baņķieru un citu naudas slēpēju steigšus naudu atmaksā brīvprātīgi.
 
Līdzīgi pret visiem, kas nemaksā nodokļus un savās nodokļu deklarācijās norāda, ka nemaz nedzīvo Lielbritānijā, bet gan silto zemju ofšoros, izturas arī Gordans Brauns Lielbritānijā. Rezultātā Londona gūst papildus milzu summas valsts kasei. To pašu sākusi darīt Andžela Merkele Vācijā - viņa izteikusies, ka gatava nopirkt par diviem miljoniem eiro no kāda datora pirāta nozagtus datus par turīgāko vāciešu slēptiem kontiem ārzemju bankās. Jāatzīst, ka mūsu "Neo" ir patiešām Robins Huds, jo par saviem iegūtiem datiem, atšķirībā no vācu kolēģa, neprasa naudu.
 
Ofšoriem sākušies grūti laiki. Pērn G20 sanāksmē tika pieņemts lēmums tos regulēt stingrāk, un vairums arī attiecīgi steigušies sakārtot savas mājas. Vai būs nepiedienīgi man pieminēt, ka 2008.gada decembra sākumā visas ES sociāldemokrātiskas valstis savā konferencē Madridē vienbalsīgi pieņēma lēmumu darīt visu, lai aizliegtu ofšoru? Pirmā, kas steidza īstenot šo rezolūciju, bija kristīgā demokrāte Andžela Merkele.
 
Kā rīkosies mūsu valsts šajā jautājumā - vai tā būs spējīga lauzt pašmāju lielās naudas varu mūsu valstī? Nevis mūsu valdība, bet gan Starptautiskais Valūtas Fonds un ES, noteica, ka turpmāk arī bagātajiem, vismaz daļēji, nāksies maksāt nodokļus mūsu atjaunotajā valstī, proti, dividendes, kas gūtas no noguldītās naudas pelnītiem procentiem, tiks apliktas ar nodokli.
 
Lieki piebilst, ka Igaunija, Lietuva un Polija bija to jau izdarījušas agrāk, turklāt bez SVF "diktāta". Kā būs ar progresīvo ienākuma nodokli? Mans ieteikums būtu jau laikus aizsūtīt delegāciju uz Poliju, lai iepazītos ar progresīvo IIN ieviešanas veiksmīgo pieredzi. Zināms, ka poļi atgriežas no Īrijas dzimtenē, aug vidusšķira, bet no Latvijas cilvēki dodas projām un vidusšķira dilst.
 
Tur ir jābūt kaut kādām kopsakarībām, jo arī Lielbritānijā, kur strauji pieaug latviešu darba ņēmēju skaits, darbojas progresīvais IIN.
 
Aicinu arī citus salīdzināt ASV un Latviju tieši caur iepriekš minēto faktu prizmu!
Izsaki savu viedokli
«Atpakaļ