Logo
LSDSP

Dienas jautājums

Atbalstītāji

Profesionālais militārais dienests RSS


Autors: Jurģis Īvāns

Pēdējās dienās izskanējušas ziņas, ka Nacionālie bruņotie spēki izskata iespēju atjaunot obligāto militāro dienestu līdzekļu taupības nolūkos. Bet, ko šāda rīcība nozīmētu valsts budžetam un gados jauniem iedzīvotājiem?

Pirmkārt – no budžeta taupības viedokļa šis solis izskatās absurds, jo daudz dārgāk izmaksās katru gadu apmācīt jaunus kareivjus bez zināšanām, nekā uzturēt profesionālo dienestu. Kā arī katastrofāli kristos armijas kaujas spēja un karavīru profesionalitāte, jo liels daudzums kareivju, kuri ir ar varu iesaukti dienestā, izgājuši piespiedu apmācību un pēc dienesta aizmukuši, būs daudz  sliktāki cīnītāji nekā mazāks  daudzums profesionālu kareivju, kuri iestājušies brīvprātīgi un pēc apmācības nepamet armiju, bet turpina savu turpmāko izaugsmi un karjeru. Šāds, mazāks karavīru daudzums izrādīsies gan lojālāks valstij, gan ekonomiskāks un spēcīgāks.

Bet ir arī otrs – cilvēciskais faktors. Vai valstij ir tiesības iesaukt obligātajā dienestā jaunus cilvēkus brīdī, kad viņiem nav ticības šai valstij? Šobrīd valsts neizrāda savas rūpes par cilvēkiem, palielinot nodokļus, samazinot algas, un atņemot līdzekļus daudzām nozarēm. Kādēļ jauniem cilvēkiem būtu jāziedo gads savas jaunības valstij, kurā dzīvojot viņi nevar plānot savu nākotni un zināt, ka pēc dienesta spēs uzsākt normālu dzīvi?

Obligātais militārais dienests tikai mazinās lojalitāti šai valstij un radīs vairāk iemeslu, kādēļ jauniem cilvēkiem jāpamet šī valsts. Arī es, viens no šiem jauniešiem, šobrīd studēju un plānoju savu dzīvi. Bet, vai šobrīd visi plāni netiek sagrauti, neatstājot cerības, ka nākotnē Latvijā varēs strādāt labā darbā, dzīvot cilvēciskos apstākļos un dibināt ģimeni, nebaidoties no līdzekļu trūkuma? Tad kādēļ man ir jāatdod sava jaunība tādai valstij?

Iedzīvotāji, kas paļāvās šai valstij, piemēram, policisti, izvēloties savu profesiju ar domu, ka viņu darbs vienmēr būs vajadzīgs un noderīgs, vai skolotāji, kuriem jāstrādā entuziasma vadītiem, ir piekrāpti. Un vairs nav iemesla, kādēļ jauniem cilvēkiem vajadzētu izvēlēties šādas profesijas. Tādēļ, ceru, ka valsts neradīs papildus iemeslu lai būtu jāpamet valsts, bet centīsies noturēt savus pilsoņus un izvest valsti no grūtībām, domājot arī par nākotni nevis tikai par šo brīdi.
Izsaki savu viedokli
«Atpakaļ